Top 10 finale de Liga Campionilor

An de an, Liga Campionilor adună în luptă cele mai bune echipe […]

An de an, Liga Campionilor adună în luptă cele mai bune echipe din Europa.

Redenumită Liga Campionilor în 1992 și sub un nou format, oferă fotbal la cel mai înalt nivel și bineînțeles, finale memorabile.

Iată un top 10 meciuri din ultimul act al Ligii Campionilor:

10. Borussia Dortmund vs Bayern (2012/13)

A fost prima finală din istorie în care s-au duelat două echipe din Germania. Pentru Bayern era șansa de a cuceri și acest trofeu într-un sezon în care câștigase în Germania titlul și Cupa.

Pe Wembley, Bayern s-a impus în fața rivalei cu 2-1 în fața a 86.000 de spectatori. A fost un meci dramatic, cu golul decisiv marcat de Robben în minutul 89. A fost un sezon de Champions League dominat de fotbalul german, care își demonstra superioritatea.

9. Barcelona vs Arsenal (2005/06)

Era prima finală de Liga Campionilor pentru „tunari”, care întâlneau spectaculoasa echipă a catalanilor. Atât Barcelona, cât și Arsenal, ajungeau în ultimul act fără nicio înfrângere în acel sezon de UCL. Finala a fost meciul de adio pentru Henrik Larsson, care urma să revină în Suedia, dar și pentru francezul Robert Pires, care o lăsa pe Arsenal pentru Villarreal.

Pe Stade de France, Barcelona a câștigat cu 2-1, într-un meci controversat, în care Arsenal a rămas în 10 cu 18 minute înainte de final. Portarul Jens Lehmann a fost eliminat pentru un fault.

Arsenal a condus cu 1-0, dar a încasat două goluri în doar 5 minute și a ratat trofeul.

8. Borussia Dortmund vs Juventus (1996/97)

Juventus, deținătoarea trofeului, o întâlnea pe Borussia Dortmund, aflată la prima finală de Liga Campionilor.

Pe Olympiastadion din Munchen, Borussia a câștigat cu 3-1. A fost primul și singurul astfel de trofeul cucerit până acum de Dortmund și una dintre cele mai mari surprize văzute într-o finală de UCL.

7. Barcelona vs Manchester United (2010/11)

Cele două echipe jucau finala de Liga Campionilor pentru a doua oară în ultimele 3 sezoane. În 2009, Barcelona câștigase cu 2-0 și devenea prima echipă din Spania care face tripla campionat-Cupă-Liga Campionilor.

În 2011, atât Barcelona, cât și United, erau campioane și ajungeau în finală fără niciun eșec.

Pe Wembley, Barcelona s-a impus cu 3-1 și a etalat un joc bazat pe o posesie zdrobitoare, care domina fotbalul în acea perioadă. Messi și David Villa au marcat golurile prin care catalanii s-au desprins și l-au determinat pe Alex Ferguson să spună că e cea mai bună echipă pe care a întâlnit-o în întreaga sa carieră.

6. Manchester United vs Chelsea (2007/08)

Era prima finală de Liga Campionilor disputată între două echipe din Anglia. „Albaștrii” erau la prima finală din istoria clubului. Manchester United s-a impus la penalty-uri și a cucerit al doilea trofeu din istoria clubului.

Cristiano Ronaldo și Lampard au stabilit scorul după 90 de minute, 1-1. Portughezul a ratat la loviturile de departajare, dar „diavolii” au profitat de ratările lui Terry și Anelka și au cucerit trofeul.

5. Bayern Munich vs Chelsea (2011/12)

Chelsea era la a doua finală de UCL, după cea pierdută la penalty-uri în fața rivalilor de la Manchester United. Bayern era la a 4-a finală de Liga Campionilor, dar reușise să cucerească doar un singur trofeu.

Norocul a fost de partea englezilor de această dată. Chelsea s-a impus la penalty-uri, grație golului marcat de Drogba în minutul 88. Mai mult, Robben a irosit un penalty, astfel Bayern ratând șansa de a câștiga în 90 de minute.

Ivorianul Drogba a fost erou, la ultimul meci în tricoul lui Chelsea. A reușit să înscrie golul decisiv la loviturile de departajare și i-a aruncat în extaz pe fanii londonezi.

4. Olympique Marseille vs AC Milan (1992/93)

În 1993, în primul sezon de când Cupa Campionilor se transformase în Liga Campionilor, Marseille întâlnea în finală gigantul AC Milan.

Ambele echipe erau neînvinse în acel sezon de cupe europene. Francezii s-au impus cu 1-0 pe Olympiastadion, prin golul marcat de Basile Boli. Astfel, Olympique Marseille devenea prima echipă câștigătoare de Liga Campionilor. De atunci, nicio altă echipă din Franța n-a mai cucerit trofeul.

3. Bayer Leverkusen vs Real Madrid (2001/02)

În 2002, Real Madrid întâlnea supriza Bayer Leverkusen. Dar germanii n-au putut face față „galacticilor”. Spaniolii au câștigat cu 2-1 pe Hampden Park, din Glasgow, un meci foarte echilibrat.

Diferența a fost făcută de o execuție magnifică a lui Zidane, un voleu cu stângul care a intrat în istorie.

2. Manchester United vs Bayern Munich (1998/99)

Ambele erau la final de sezon perfect în Anglia și Germania. „Diavolii” aveau șansa de a face tripla pentru prima oară în istoria clubului.

Partida era ultima pentru Peter Schmeichel, care cu această ocazie a purtat și banderola de căpitan, în absența suspendatului Roy Keane.

Cu mare noroc, englezii au câștigat cu 2-1 una dintre cele mai dramatice finale de Liga Campionilor. Mario Basler a deschis scorul în minutul 6. Pe final, Ferguson a avut inspirația să-i arunce în luptă pe Teddy Sheringham și Ole Gunnar Solskjær. Cei doi au marcat în prelungirile meciului și au reușit minunea la care nimeni nu se aștepta.

A fost o lecție pe care toți ar trebui să o învețe: un meci de fotbal se termină doar atunci când arbitrul fluieră finalul jocului.

1. AC Milan vs Liverpool (2004/05)

În 2005, la Istanbul, Liverpool juca prima finală de când Cupa Campionilor devenise Liga Campionilor. Pentru Milan era a 5-a prezență în ultimul act.

A fost un meci pe care nu-l va uita nimeni. Maldini a deschis scorul în secunda 52, iar englezii nu s-au trezit din pumni până la pauză, când tabela arăta scorul de 3-0. Părea totul jucat. Însă fotbalul e fantastic pentru că astfel de minuni sunt posibile. Liverpool a revenit după pauză și a egalat cu 3 goluri înscrise în decurs de doar 6 minute!

La penalty-uri, Jerzy Dudek a fost eroul „cormoranilor”, cu două parade. Astfel, Liverpool a scris istoria celui mai spectaculos comeback din istoria Ligii Campionilor.